New Zealand Darts Council Logo

New Zealand Darts Council

Member of the World Darts Federation ~ Member of Asia/Pacific Area Council

50th Anniversary Logo

 

   


New Zealand Darts Council National Championships 2019

VENUE ~ MOTUEKA RECREATION CENTRE ~ MOTUEKA

DATE ~ Sunday 4th August 2019 to Friday 9th August 2019

 N.Z.D.C. Playing Rules

 

Sunday 4th August

 NZDC Men's Region Team Play-Offs

 NZDC Ladies Region Team Play-Offs

Monday 5th August

 NZDC Men's Region Team Knockout Finals

 NZDC Ladies Region Team Knockout Finals

 NZDC Husband & Wife

Tuesday 6th August

 NZDC Mixed Pairs

Wednesday 7th August

 Puma New Zealand Open Singles ~ Men's

 Puma New Zealand Open Singles ~ Ladies

Thursday 8th August

 NZDC Pairs ~ Ladies

 John McCormick Memorial Singles ~ Men's

Friday 9th August

 Pat McCormick Singles ~ Ladies

 NZDC Pairs ~ Men's

 NZDC Tournament Team Matches

 Tournament Teams

 Most Consistent Player

 New Zealand Team

 

 

 

 

NZDC

MEN'S REGION TEAMS SECTION PLAY

Section 1               Section 2            
    1 2 3 4 W       1 2 3 4 W
Manawatu/Wanganui  1   L 7 W 33 L 24 1    Taranaki  1   L 14 W 35 W 33 2
Auckland 2 W 33   W 35 W 33 3    Capital  2 W 33   W 34 W 33 3
Gisborne 3 L 28 L 16   L 24 0    Aoraki  3 L 27 L 15   L 26 0
Canterbury 4 W 34 L 17 W 33   2    Wairarapa  4 L 31 L 23 W 33   1
                 

 

Section 3               Section 4            
    1 2 3 4         1 2 3 4 W
 Northland  1   L 30 L 23 L 26 0    Hawkes Bay  1   W 34 W 33 L 14 2
 Bay of Plenty  2 W 34 L 32 W 33 2  King Country/Waikato  2 L 30 W 34 L 18 1
 Hutt  3 W 34 W 33   L 24 2    Southland  3 L 28 L 10   L 11 0
 Tasman  4 W 35 L 24 W 33   2    Wainuiomata  4 W 33 W 33 W 33   3

Teams Game Hutt won over Bay of Plenty - 3 way play-off for 1st, 2nd and 3rd. Tasman 1, Bay of Plenty 2 and Hutt 3

MODE OF PLAY

 

RD 1               RD 2               RD 3

1 Vs 4              2 Vs 1              3 Vs 1

3 Vs 2             4 Vs 3              2 Vs 4

 

REGION TEAMS PLAY-OFFS (Men's)

 

1st Division Winners 2nd Division Winners
Men's 1st Division
Auckland 36
Auckland 35
Hawkes Bay 10  
Auckland 33
Tasman 29    
Taranaki 20  
Taranaki 34  
Auckland Winner
Wainuiomata 33  
Wainuiomata 23  
Canterbury 21    
Capital 28
Capital 33  
Capital 35
Bay of Plenty 18
Men's 2nd Division
Manawatu/Wanganui 33
Manawatu/Wanganui 18
Southland 16  
Aoraki 30
Hutt 26    
Aoraki 33  
Aoraki 33  
Wairarapa Winner
King Country/Waikato 33  
Gisborne 28  
Gisborne 31    
Wairarapa 34
Wairarapa 33  
    Wairarapa 33
Northland 24

 

NZDC

LADIES REGION TEAMS SECTION PLAY

 

Section 1               Section 2            
    1 2 3 4 W       1 2 3 4 W
Canterbury 1 L 15 L 9 L 6 0  Tasman  1 W W 19 W 19 3
Capital 2 W 20   W 20 W 20 3    BYE  2 L   L L 0
Auckland 3 W 20 L 10   L 17 1    Northland  3 L 13 W   W 19 2
Manawatu/Wanganui 4 W 20 L 15 W 19   2    Wainuiomata  4 L 10 W L 16   1
                 

 

Section 3               Section 4            
    1 2 3 4 W                
Aoraki 1 L 9 L 14 L 18 0  Bay of Plenty  1 W 19 W 20 W 3
Hutt 2 W 19   W 19 W 19 3    Southland  2 L 12   L 16 W 1
King Country/Waikato 3 W 19 L 9   W 19 2    Wairarapa  3 L 16 W 19   W 2
Gisborne 4 W 19 L 2 L 18   1    BYE  4 L L L   0
Teams Games Gisborne beat Aoraki & King Country/Waikato beat Gisborne


MODE OF PLAY

 

RD 1               RD 2               RD 3

1 Vs 4              2 Vs 1              3 Vs 1

3 Vs 2              4 Vs 3              2 Vs 4

 

REGION TEAMS PLAY-OFFS (Ladies)

 

1st Division Winners 2nd Division Winners
Ladies 1st Division
Capital 19
Capital 11
Wairarapa 7  
Hutt 19
Hutt 19    
Hutt 19  
Northland 4  
Hutt Winner
Bay of Plenty 17  
Manawatu/Wanganui 10  
Manawatu/Wanganui 19    
Tasman 9
Tasman 19  
Tasman 19
King Country/Waikato 17
Ladies 2nd Division
Auckland W
Auckland 17
BYE    
Gisborne
Gisborne W    
Gisborne 19  
BYE    
Southland Winner
Southland 19  
Southland 19  
Canterbury 8    
Southland 19
Wainuiomata 14  
Aoraki 11
Aoraki 19

 

 

NEW ZEALAND DARTS COUNCIL Husband & Wife

 


Winners
 C & T Kiri Region 7

Runners Up
S & R Padget Region 16

 

                 
Event Name: HUSBAND & WIFE Date played: 5th AUGUST 2019  
                 
  Last 16   Quarter-Finals   Semi-Finals   Final  
  Best of 5   Best of 5   Best of 5   Best of 7  
                 
                 
  R1 B & J Steed 1            
      R6 T & D Walters 3        
  R6 T & D Walters 3            
          R6 T & D Walters 1    
  R4 R & W Harper 3            
      R4 R & W Harper 2        
  R4 M & L Dunne 1            
                 
  R3 T & S Reuben 1            
      R16 S & R Padget 3        
  R16 S & R Padget 3            
          R16 S & R Padget 3    
  R9 J & A Temarama 3            
      R9 J & A Temarama 1        
  R4 L & M Tai 2         R16 S & R Padget 3
  R2 M & B Rota 3         R7 C & T Kiri 4
      R2 M & B Rota 2        
  R8 P & J Gregory 0            
          R14 B & R Ritchie 2    
  R14 B & R Ritchie 3            
      R14 B & R Ritchie 3        
  R4 F & T Morris 2            
                 
  R7 C & T Kiri 3            
      R7 C & T Kiri 3        
  R13 A & D Parsons 1            
          R7 C & T Kiri 3    
  R6 D & F McLean 2            
      R4 M & J Jonathan 2        
  R4 M & J Jonathan 3            
                 

 

[Download PDF]

 

 

 New Zealand Darts Council Mixed Pairs

 


Winnners
D Herewini & C Kauika Region 9

Runners Up
A Te Kira Jnr & P Te Kira Region 10

 

Event name: MIXED PAIRS     Date played: 6th AUGUST 2019  
                   
Last 32   Last 16   Quarter-Finals   Semi-Finals   Final  
Best of 5   Best of 5   Best of 5   Best of 5   Best of 7  
                   
R2 D Toki & T Kahaki 3                
R4 A Wade & J Fenton 2 D Toki & T Kahaki 3            
R6 T Walters & D Walters 2     D Toki & T Kahaki 2        
R9 C Mason & G MacDonald 3 C Mason & G MacDonald 2            
R10 A Te Kira Jnr & P Te Kira 3         A Te Kira Jnr & P Te Kira 3    
R11 R Flood & J Karaitiana 1 A Te Kira Jnr & P Te Kira 3            
R3 D Bowers & K Ngare 1     A Te Kira Jnr & P Te Kira 3        
R13 S Campbell & S Campbell 3 S Campbell & S Campbell 0            
R1 B Steed & J Steed 3                
R2 H Te Whakaara & M Siavale 1 B Steed & J Steed 2            
R16 S Padget & T MacDonald 3     S Padget & T MacDonald 3        
R4 J Walters & N Kitson 1 S Padget & T MacDonald 3            
R3 S Davis & C Mathews 2         S Padget & T MacDonald 0    
R14 D Harringon & J Harrington 3 D Harringon & J Harrington 0            
R4 A Skayman & S Maru-Habib 3     A Skayman & S Maru-Habib 2        
R10 B Gray & N Regnaud 1 A Skayman & S Maru-Habib 3         A Te Kira Jnr & P Te Kira 2
R2 M Day & C Curreen 3 M Day & C Curreen 3         D Herewini & C Kauika 4
R7 H Eyles & T Kauika 2     M Day & C Curreen 2        
R14 F Granada & R McElhinney 0 J Silcock & C Maxwell 1            
R12 J Silcock & C Maxwell 3         G Moss & S Hohipa 0    
R13 J Barrett & M Wilson 2 M Rotorangi & M Matangi Jnr 0            
R3 M Rotorangi & M Matangi Jnr 3     G Moss & S Hohipa 3        
R16 T Mercer & D Mercer 2 G Moss & S Hohipa 3            
R11 G Moss & S Hohipa 3                
R9 J Temarama & A Temarama 2 R Pourau & D Rolls 1            
R11 R Pourau & D Rolls 3     T Lee & T Osborne 1        
R2 T Lee & T Osborne 3 T Lee & T Osborne 3            
R3 M Ngare & D Simpson 2         D Herewini & C Kauika 3    
R10 T Ngeru & C Hay 3 T Ngeru & C Hay 0            
R1 S Doak & T Baker 1     D Herewini & C Kauika 3        
R2 W Shamley & M Taaka 0 D Herewini & C Kauika 3            
R9 D Herewini & C Kauika 3                

 

[Download PDF]

 

New Zealand Mixed Pairs Consolation

 

T Kiliuyi & N Washer (Region 2) beat J Renata & A Matwell (Region 12)

 

 

 PUMA New Zealand Open Singles ~ Men's

 


Winner
Mark McGrath (Region 8)

Runner Up
AJ Te Kira Jnr (Region 10)

 

Event Name: New Zealand Open Singles Men's 2019 Date Played: 7th August 2019
                   
Last 64 Last 32   Last 16   Quarter-Finals   Semi-Finals   Final
Best of 7 Best of 7   Best of 7   Best of 7   Best of 9   Best of 11
                   
R9 Darren Herewini 4          
R1 Pita Apiata 0 R9 Darren Herewini 4            
R4 Ron Glavish 2   R9 Darren Herewini 4        
R6 Conquest Waerea 4 R6 Conquest Waerea 0            
R13 S Campbell 4       R9 Darren Herewini 4    
R9 Lee Pulman 1 R13 S Campbell 2            
R10 Tony Ngeru 4   R10 Tony Ngeru 1        
R15 Neville Herbert 1 R10 Tony Ngeru 4            
R9 Craig Caldwell 3           R9 Darren Herewini 4
R3 David Bowers 4 R3 David Bowers 2            
R2 Moeroa Rota 0   R2 Etienne Shamley 3        
R2 Etienne Shamley 4 R2 Etienne Shamley 4            
R13 Laurence Kirdy 4       R5 Steve Gooch 0    
R7 Te Kotahi Kaio 1 R13 Laurence Kirdy 0            
R13 Luoxs Busby 1   R5 Steve Gooch 4        
R5 Steve Gooch 4 R5 Steve Gooch 4          
R7 Tahuna Irwin 4   R10 AJ Te Kira Jnr 4
R2 Darren Desai 2 R7 Tahuna Irwin 4              
R4 Alan Skayman 2   R7 Tahuna Irwin 4          
R7 Erik Pu 4 R4 Alan Skayman 2              
R12 Thomas Nukunuku 1       R7 Tahuna Irwin 1      
R15 Darryl Fraser 4 R15 Darryl Fraser 0              
R6 Ozsharn Waerea 0   R16 Steve Padget 3          
R16 Steve Padget 4 R16 Steve Padget 4              
R2 Mike Day 4           R10 AJ Te Kira Jnr 5  
R1 Simon Grimme 2 R2 Mike Day 4              
R4 Steve Bellamy 4   R2 Mike Day 3          
R5 Jerrikco Dean 2 R4 Steve Bellamy 0              
R2 Tama Kiliuyi 0       R10 AJ Te Kira Jnr 4      
R10 AJ Te Kira Jnr 4 R10 AJ Te Kira Jnr 4                
R6 Edward O'Sullivan 4   R10 AJ Te Kira Jnr 4            
R8 Craig Dunn 3 R6 Edward O'Sullivan 3             Mark McGrath
R5 Mark Cleaver 4 R5 Mark Cleaver 4             Region 8
R11 Tony Whale 1   R5 Mark Cleaver 4         WINNER
R13 Jeremy Barrett 0 R2 Monte Tuhua 0                
R2 Monte Tuhua 4       R5 Mark Cleaver 4      
R4 Brian Corbett 1 R2 Hipirini Tewhakaara 4            
R2 Hipirini Tewhakaara 4   R2 Hipirini Tewhakaara 2          
R4 Brett Walters 3 R11 Greg Moss 1              
R11 Greg Moss 4           R5 Mark Cleaver 1  
R12 Jonathan Silcock  4 R12 Jonathan Silcock  4              
R5 Shane Robinson 0   R12 Jonathan Silcock  4          
R12 Wayne Carey 4 R12 Wayne Carey 0              
R1 Steve Doak 2       R12 Jonathan Silcock  3      
R15 John Henry 1 R10 Ian Hill 0          
R10 Ian Hill 4   R15 Tony Carmichael 1          
R10 Crewz Stone-Nepia 0 R15 Tony Carmichael 4              
R15 Tony Carmichael 4       R8 Mark McGrath 6
R1 Brian Steed 3 R14 Freddie Granada 4          
R14 Freddie Granada 4   R14 Freddie Granada 3        
R8 Adrian McCabe 2 R15 Nick Kohey 0            
R15 Nick Kohey 4       R2 Deon Toki 1    
R2 Steven Tonga 2 R7 Lorenzo Kaa 2            
R7 Lorenzo Kaa 4   R2 Deon Toki 4        
R12 Jimmy Barbarich 1 R2 Deon Toki 4            
R2 Deon Toki 4           R8 Mark McGrath 5
R8 Mark McGrath 4 R8 Mark McGrath 4            
R4 Mai Jonathan 0   R8 Mark McGrath 4        
R2 Tony Lee 2 R7 Irie Eyles 0            
R7 Irie Eyles 4       R8 Mark McGrath 4    
R2 Tony Strum 1 R15 Graeme Ryder 1            
R15 Graeme Ryder 4   R1 John Proctor 1        
R8 Kane Screech 2 R1 John Proctor 4            
R1 John Proctor 4          

 

[Download PDF]

 

PUMA  New Zealand Open Singles ~ Ladies

 


Winner
Tina Osborne (Region 2)

Runner Up
Shar Maru-Habib (Region 4)

 

 

Event name: PUMA NZ OPEN LADIES     Date played: 7th AUGUST 2019  
                   
Last 32   Last 16   Quarter-Finals   Semi-Finals   Final  
Best of 5   Best of 7   Best of 7   Best of 7   Best of 9  
                   
R4 Wendy Harper 3              
R2 Ngapine Heke 1 R4 Wendy Harper 4            
R3 Metz Matangi 3   R4 Wendy Harper 2        
R16 Lisa Waerehu 0 R3 Metz Matangi 3            
R4 Shar Maru-Habib 3       R4 Shar Maru-Habib 4    
R13 Tara Mears 1 R4 Shar Maru-Habib 4            
R10 Nicole Regnaud 3   R4 Shar Maru-Habib 4        
R10 Chrissy Hay 2 R10 Nicole Regnaud 1            
R16 Desi Mercer 3              
R10 Penny Te Kira 1 R16 Desi Mercer 4            
R10 Vivienne Hart 3   R16 Desi Mercer 2        
R9 Chenesse Kauika 0 R10 Vivienne Hart 1            
R3 Nga Matangi 2       R1 Jo Steed 1    
R7 Tania Kiri 3 R7 Tania Kiri 3            
R2 Maria Siavale 0   R1 Jo Steed 4        
R1 Jo Steed 3 R1 Jo Steed 4         R4 Shar Maru-Habib 3
R2 Tina Osborne 3 R2 Tina Osborne 4         R2 Tina Osborne 5
R5 Maralyn Waitere 0   R2 Tina Osborne 4     Winner  
R6 Kiri Fraser 2 R12 Meta Reid 1            
R12 Meta Reid 3       R2 Tina Osborne 4    
R2 Tai Vaerua 1 R10 Helen Makiha 2            
R10 Helen Makiha 3   T2 Taylor-Marsh Kahaki 0        
R15 Tania Clark 1 T2 Taylor-Marsh Kahaki 4            
T2 Taylor-Marsh Kahaki 3              
R4 Judy Fenton 3 R4 Judy Fenton 4            
R13 Shannon Campbell 2   R4 Judy Fenton 1        
R13 Cindy Karaitiana 0 R9 Gerri MacDonald 2            
R9 Gerri MacDonald 3       R14 Jane Harrington 2    
R9 Kit Bennett 1 R11 Dale Rolls 0            
R11 Dale Rolls 3   R14 Jane Harrington 4        
R14 Jane Harrington 3 R14 Jane Harrington 4            
R11 Sha Hohipa 2              

 

[Download PDF]

 

New Zealand darts council Pairs ~ Ladies

 


Winners
S Maru-Habib & L Dunn (Region 4)

Runners Up
M Siavale & T Moana (Region 2)

 

Event name: NZDC Ladies Pairs     Date played: 8th AUGUST 2019  
                   
Last 32   Last 16   Quarter-Finals   Semi-Finals   Final  
Best of 5   Best of 5   Best of 5   Best of 5   Best of 7  
                   
R1 J Steed & T Baker 3                
R8 A Cowley & A Watt 0 J Steed & T Baker 3            
R2 N Washer & J Alofaki 0     J Steed & T Baker 3        
R11 L Henare & D Rolls 3 L Henare & D Rolls 1            
R14 M Atkins & J Harrington 3         J Steed & T Baker 2    
R11 C Apiata & P McEntee 2 M Atkins & J Harrington 2            
R3 N Matangi & M Matangi Jnr 1     P Te Kira & J Horne 2        
R10 P Te Kira & J Horne 3 P Te Kira & J Horne 3            
R16 R Padget & D Mercer 1                
R2 T Te Ariki & L Liu 3 T Te Ariki & L Liu 2            
R15 R Manawatu-McDonald & M Ross 0     S Maru-Habib & L Dunn 3        
R4 S Maru-Habib & L Dunn 3 S Maru-Habib & L Dunn 3            
R13 S Campbell & L Wilson 3         S Maru-Habib & L Dunn 3    
R4 M Tai & G Clay 2 S Campbell & L Wilson 3            
R2 C Curreen & N Heke 3     S Campbell & L Wilson 1     Winner  
R9 C Kauika & G Macdonald 2 C Curreen & N Heke 1         S Maru-Habib & L Dunn 4
R2 T Osborne & T Kahaki 3 T Osborne & T Kahaki 3         M Siavale & T Moana 0
R14 M Ngata-Stevens & L  Herbert 0     T Osborne & T Kahaki 2        
R3 D Simpson & K Wirihana 3 D Simpson & K Wirihana 0            
R16 L Waerehu & D Whakamoe 2         M Siavale & T Moana 3    
R13 T Humby & K Rickerby 2 J Jonathan & T Peters 0            
R4 J Jonathan & T Peters 3     M Siavale & T Moana 3        
R2 M Siavale & T Moana 3 M Siavale & T Moana 3            
R9 M Winiana & A Temarama 2                
R13 T Mears & N Mears 3 T Mears & N Mears 3            
R3 K Ngare & P Morrison 2     T Mears & N Mears 3        
R12 J Mcanallen & J Silcock 2 R McElhinney & J Sheppard 0            
R14 R McElhinney & J Sheppard 3         T Mears & N Mears 1    
R16 K Harris & T MacDonald 2 M Numanga & V Cleaver 0            
R3 M Numanga & V Cleaver 3     J Fenton & W Harper 2        
R12 C Maxwell & A Maxwell 1 J Fenton & W Harper 3            
R4 J Fenton & W Harper 3                

 

[Download PDF]

 

JOHN McCORMICK MEMORIAL New Zealand Singles ~ Men's

 


Winner
Darren Herewini (Region 9)

Runner Up
Mark Cleaver (Region 5)

 

Event Name: JOHN McCORMICK Memorial Men's Singles Date played: 8th AUGUST 2019
                   
Last 32   Last 16   Quarter-Finals   Semi-Finals   Final  
Best of 5   Best of 5   Best of 5   Best of 7   Best of 9  
                   
R9 D Herewini 3                
R6 K O'Sullivan 0 R9 D Herewini 3            
R4 A Wade 3     R9 D Herewini 3        
R10 T Ngeru 2 R4 A Wade 1            
R8 C Dunn 1         R9 D Herewini 4    
R7 E Pu 3 R7 E Pu 3            
R11 C Shaw 3     R7 E Pu 0        
R3 J Dodunski 0 R11 C Shaw 1            
R12 J Silcock 3                
R11 P Archibald 1 R12 J Silcock 3            
R2 B Kapa 3     R12 J Silcock 3        
R9 J Temarama 1 R2 B Kapa 0            
R11 R Pourau 3         R12 J Silcock 3    
R10 A Tekira Jnr 2 R11 R Pourau 1            
R7 I Kaio-Wynyard 1     R7 T Irwin 2     Winner  
R7 T Irwin 3 R7 T Irwin 3         R9 D Herewini 5
R5 M Cleaver 3 R5 M Cleaver 3         R5 M Cleaver 1
R1 J Proctor 0     R5 M Cleaver 3        
R13 J Mcllroy 2 R9 L Pulman 1            
R9 L Pulman 3         R5 M Cleaver 4    
R13 M Howard 1 R10 I Hill 3            
R10 I Hill 3     R10 I Hill 0        
R7 H Eyles 0 R9 C Caldwell 0            
R9 C Caldwell 3                
R2 M Day 2 R13 S Campbell 0            
R13 S Campbell 3     R9 C Mason 3        
R9 C Mason 3 R9 C Mason 3            
R15 T Carmichael 1         R9 C Mason 2    
R2 M Tuhua 3 R2 M Tuhua 3            
R15 N Herbert 0     R2 M Tuhua 0        
R11 G Moss 2 R8 M McGrath 2            
R8 M McGrath 3                

 

[Download PDF]

 

PAT McCORMICK New Zealand Singles ~ Ladies

 


Winner
Shar Maru-Habib (Region 4)

Runner Up
Tara Mears (Region 13)

 

Event Name:PAT McCORMICK LADIES SINGLES Date played: 9th AUGUST 2019  
                   
Last 32   Last 16   Quarter-Finals   Semi-Finals   Final  
Best of 5   Best of 5   Best of 5   Best of 5   Best of 7  
                   
R4 W Harper 3                
R9 M Darwin 1 R4 W Harper 3            
R6 K Fraser 3     R4 W Harper 3        
R3 D Lepper 0 R6 K Fraser 0            
R15 T Clark 3         R4 W Harper 1    
R10 P Te Kira 2 R15 T Clark 1            
R3 M Matangi Jnr 2     R3 M Matangi Jnr 1        
R8 A Watt 3 R3 M Matangi Jnr 3            
R10 N Regnaud 1                
R9 G Macdonald 3 R10 N Regnaud 2            
R14 M Atkins 0     R13 T Mears 3        
R13 T Mears 3 R13 T Mears 3            
R2 N Heke 2         R13 T Mears 3    
R16 T MacDonald 3 R16 T MacDonald 2            
R2 L Liu 3     R2 L Liu 0        
R16 D Mercer 2 R2 L Liu 3         R13 T Mears 0
R2 T Osborne 3 R2 T Osborne 3         R4 S Maru-Habib 4
R10 L Hurhangee 0     R2 T Osborne 1     Winner  
R13 N Hemi-Mears 3 R13 N Hemi-Mears 0            
R10 R Martin 0         R4 S Maru-Habib 3    
R4 S Maru-Habib 3 R4 S Maru-Habib 3            
R13 S Barrett 0     R4 S Maru-Habib 3        
R15 M Ross 1 R9 C Kauika  2            
R9 C Kauika  3                
R2 T Kahaki 0 R1 G Pedro 3            
R1 G Pedro 3     R1 G Pedro 1        
R13 S Campbell 2 R4 T Peters 0            
R4 T Peters 3         R4 J Fenton 2    
R3 N Matangi 2 R3 C Mathews 0            
R3 C Mathews 3     R4 J Fenton 3        
R4 R Kennerson 0 R4 J Fenton 3            
R4 J Fenton 3                

 

[Download PDF]

 

NEW ZEALAND DARTS COUNCIL Pairs ~ Men's

 


Winners
A Te Kira Jnr & B Gray (Region 10)

Runners Up
B Walters & J Walters (Region 4)

 

Event Name: NZDC MEN'S PAIRS     Date played: 9th AUGUST 2019  
                   
Last 32   Last 16   Quarter-Finals   Semi-Finals   Final  
Best of 5   Best of 5   Best of 5   Best of 7   Best of 9  
                   
R14 K Sheppard & B Ritchie 3                
R11 M Kawana & R Pourau 0 K Sheppard & B Ritchie 3            
R13 J Barrett & T Lee 0     K Sheppard & B Ritchie 0        
R3 M Rotorangi & G Stavert 3 M Rotorangi & G Stavert              
R8 P Gregory & A McCabe 1         B Gray & A Te Kira Jnr 4    
R11 C Shaw & D Hemi 3 C Shaw & D Hemi 2            
R2 H Te Whakaara & E Snamley 2     B Gray & A Te Kira Jnr 3        
R10 B Gray & A Te Kira Jnr 3 B Gray & A Te Kira Jnr 3            
R8 C Dunn & M McGrath 3                
R3 D Bowers & L Kunz 2 C Dunn & M McGrath 3            
D Richardson & Glenn Turner 0     C Dunn & M McGrath          
R3 S Davis & T Reuben 3 S Davis & T Reuben 1            
R9 J Temarama & D Herewini 1         D Toki & M Tuhua  3    
R4 A Wade & A Skayman 3 J Temarama & D Herewini 2            
R8 T Pere & K Screech 0     D Toki & M Tuhua  3        
R2 D Toki & M Tuhua  3 D Toki & M Tuhua  3         B Gray & A Te Kira Jnr 5
R1 B Steed & S Doak 3 B Steed & S Doak 3         B Walters & J Walters 2
R9 P Edwards & L Pulman 1     B Steed & S Doak 3        
R11 G Moss & P Archibald 1 G Moss & P Archibald 1            
R9 C Hautapu & A Morgan 3         B Steed & S Doak 1    
R10 K Hartmann & C Stone-Nepia 0 S Grimme & B Steinke 3            
R1 S Grimme & B Steinke 3     S Grimme & B Steinke 1        
R10 J Walker Snr & H Walbaekken 1 E O'Sullivan & K O'Sullivan 1            
R6 E O'Sullivan & K O'Sullivan 3                
R9 M Isaac & C Mason 3 M Isaac & C Mason 2            
R9 K Love & B Osborne 2     C Caldwell & M Brooky 2        
R4 M Jonathan & D Reiri 2 C Caldwell & M Brooky 3            
R9 C Caldwell & M Brooky 3         B Walters & J Walters 3    
R10 I Hill & R Saddlier 0 B Walters & J Walters 3            
R4 B Walters & J Walters 3     B Walters & J Walters 3        
R14 G Woodley & P Taplin 0 M Cleaver & S Gooch 0            
R5 M Cleaver & S Gooch 3                

 

[Download PDF]

 

NZDC TOURNAMENT TEAM MATCHES

 

Ladies
Northern 35 Southern 25
Southern 34 Northern 14
Men's
Northern 34 Southern 29
Northern 33 Southern 32

Teams Game

Teams

Tournament Teams [Click Here]

Sportsmanship Awards

Marcus Johnathan

Tara Mears

Maralyn Waitere

Robbie Dick

Girl Kahaki

 

NEW ZEALAND TEAM

Men's
       


Mark McGrath

Mark Cleaver

Darren Herewini

A Te Kira Jnr

Robert (Bob) Wilson (Manager)

Reserves

Jonathan Silcock and Alan Skayman

 

 

Ladies


Wendy Harper

Judy Fenton

Tina Osborne

Shar Maru-Habib

Trixie Erceg (Manager)

Reserves
Tara Mears and Jo Steed      
   

 

 

 


 

 

 

 

 

New Zealand Darts Council 2018

To Contact Webmaster Webmaster