New Zealand Darts Council Logo

New Zealand Darts Council

Member of the World Darts Federation ~ Member of Asia/Pacific Area Council

50th Anniversary Logo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

New Zealand Community Trust

 

 
Home
Officers
Need to Know
Juniors
Online Forms
Calendar
Results
News Letters
Where to Play
Affiliate to NZDC
Darts Warehouse
Links
>

 Puma Darts

 

NZ Sport Logo

World Darts Federation

Visit Us On Facebook

Email New Zealand Darts Council

 

Top

NZDC Ranked Players

5th February 2019

 

Top Men 2018/19
Mark McGrath 96pts
Darren Herewini 90pts
Mark Cleaver 70pts
Haupai Puha 54pts
Tahuna Irwin 50pts
Ben Robb 50pts
Craig Caldwell 48pts
Steve Gooch 44pts
Bernie Smith 42pts
Greg Moss 40pts
Craig Dunn 36pts
Tony Carmichael 34pts
Warren Parry 34pts
Cody Harris 32pts
John Kelly 30pts
Brian Steed 30pts
Steve Padget 24pts
Deon Toki 24pts
Mike Day 22pts
Peter Hunt 20pts
Jonathan Silcock 20pts
Jason Ladbrook 18pts
Cairns Mason 18pts
Tukina Weko 18pts
Danny Ryan 16pts
Graeme Ryder 16pts
Wayne Carey 14pts
Mike F Day 14pts
Neville Herbert 14pts
Chris Clements 12pts
Terry Jowett 12pts
Jeremy Barrett 10pts
David Bowers 10pts
Mark Bryan 10pts
John Hurring 10pts
Josh Roberts 10pts
Frank Speight 10pts
Jamie Whatson 10pts

Top Women 2018/19
Judy Fenton 90pts
Tina Osborne 86pts
Wendy Harper 84pts
Sha Hohipa 80pts
Desi Mercer 78pts
Jo Steed 72pts
Taylor-Marsh Kahaki 48pts
Lee Wright 42pts
Tara Mears 40pts
Christine Hay 30pts
Chenesse Kauika 30pts
Maralyn Waitere 20pts
Peggy Wikaira 20pts
Sha Maru-Habib 18pts
Kiri Fraser 16pts
Jane Harrington 16pts
Leah Price 14pts
Caren Alcock 12pts
Rachel Padget 12pts
Dale Rolls 12pts
Jannette Jonathan 10pts
Namaeroa Ngata-Stevens 10pts
Kalita Rickerby 10pts
Mata Tuao 10pts
Felicity Whitley 10pts

Full New Zealand Rankings

L

 

New Zealand
Open
Winners
2019

Ladies

Tina Osborne

Men's

Mark McGrath

Sponsors
Puma Darts
Products

 


 

   


New Zealand Darts Council National Championships 2018

VENUE ~ ROTORUA EVENTS CENTRE ~ ROTORUA

DATE ~ Sunday 5th August 2018 to Friday 10th August 2018

 N.Z.D.C. Playing Rules

 

Sunday 5th August

    New Zealand Community Trust Men's Region Team Play-Offs

    New Zealand Community Trust Ladies Region Team Play-Offs

Monday 6th August

    New Zealand Community Trust Men's Region Team Knockout Finals

    New Zealand Community Trust Ladies Region Team Knockout Finals

    NZDC Husband & Wife

Tuesday 7th August

    NZDC Mixed Pairs

   Wednesday 8th August

    Puma New Zealand Open Singles ~ Men's

    Puma New Zealand Open Singles ~ Ladies

Thursday 9th August

    NZDC Pairs ~ Ladies

    John McCormick Memorial Singles ~ Men's

Friday 10th August

    Pat McCormick Singles ~ Ladies

    NZDC Pairs ~ Men's

    New Zealand Community Trust Tournament Team Matches

    Most Consistent Player

    New Zealand Team

 

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Ces Purkis Memorial Personality Trophy

Winner Jo and Brian Steed

 

 

 

NEW ZEALAND COMMUNITY TRUST

MEN'S REGION TEAMS SECTION PLAY

Men's Round Robin Sections
Section 1               Section 2            
    1 2 3 4 W       1 2 3 4 W
Gisborne 1   W/33 L/28 L/11 1   Hutt 1   W/32 L/17 W/34 2
Tasman 2 L/27   L/21 L/21 0   Southland 2 L/20   L/6 L/15 0
Northland 3 W/33 W/36   L/8 2   Bay of Plenty 3 W/34 W/34   W/35 3
Capital 4 W/34 W/34 W/33   3   Hawkes Bay 4 L/20 W/35 L/13   1
                 
Section 3               Section 4            
    1 2 3 4 W       1 2 3 4 W
King Country/Waikato 1   W/33 L/12 W/34 2   Wairarapa 1   L/25 L/19 W/34 1
Wainuiomata 2 L/21   W/33 W/33 2   Taranaki 2 W/36   L/21 W/35 2
Auckland 3 W/36 L/31   W/35 2   Canterbury 3 W/34 W/35   W/34 3
Aoraki 4 L/28 L/8 L/9   0   Manawatu/Wanganui 4 L/14 L/15 L/14   0
Three Way Play-Off Wainuiomata 1st, Auckland 2nd and King Country/Waikato 3rd              

MODE OF PLAY

 

RD 1               RD 2               RD 3

1 Vs 4              2 Vs 1              3 Vs 1

3 Vs 2             4 Vs 3              2 Vs 4

 

REGION TEAMS PLAY-OFFS (Men's)

1st Division Winners Canterbury 2nd Division Winners Wairarapa

 

Men's 1st Division
Capital 34
Capital 33
Taranaki 16  
Capital 23
Wainuiomata 33    
Wainuiomata 18  
Hutt 12  
Canterbury Winner
Canterbury 35  
Canterbury 34  
Northland 23    
Canterbury 33
Bay of Plenty 33  
Bay of Plenty 17
Auckland 28
Men's 2nd Division
Gisborne 28
Manawatu/Wanganui 33
Manawatu/Wanganui 33  
Manawatu/Wanganui 31
King Country/Waikato 34    
King Country/Waikato 30  
Southland 10  
Wairarapa Winner
Wairarapa 34  
Wairarapa 34  
Tasman 11    
Wairarapa 33
Hawkes Bay 33  
Teams Game   Hawkes Bay 13
Aoraki 32

 

NEW ZEALAND COMMUNITY TRUST

LADIES REGION TEAMS SECTION PLAY

Ladies Round Robin Sections
Section 1               Section 2            
    1 2 3 4 W       1 2 3 4 W
Wainuiomata 1   W/19 W/19 L/13 2   Northland 1   L/9 L/9 W/19 1
Taranaki 2 L/5   L/14 L/7 0   Tasman 2 W/19   W/19 W/19 3
Southland 3 L/17 W/21   L/13 1   Auckland 3 W/21 L/17   W/19 2
Hutt 4 W/19 W/19 W/19   3   Wairarapa 4 L/18 L/4 L/7   0
                 
Section 3               Section 4            
    1 2 3 4 W       1 2 3 4 W
Hawkes Bay 1   L/8 L/7 L/5 0   King Country/Waikato 1   L/10 W/19 W/21 2
Gisborne 2 W/20   L/15 L/4 1   Bay of Plenty 2 W/20   W/19 W/20 3
Canterbury 3 W/20 W/20   L/15 2   Aoraki 3 L/10 L/4   W/19 1
Capital 4 W/20 W/20 W/20   3   Manawatu/Wanganui 4 L/11 L/5 L/12   0

 

MODE OF PLAY

 

RD 1               RD 2               RD 3

1 Vs 4              2 Vs 1              3 Vs 1

3 Vs 2              4 Vs 3              2 Vs 4

 

REGION TEAMS PLAY-OFFS (Ladies)

1st Division Winners Auckland 2nd Division Winners Southland

 

Ladies 1st Division
Hutt 20
Hutt 11
King Country/Waikato 12  
Auckland 19
Capital 17    
Auckland 19  
Auckland 19  
Auckland Winner
Bay of Plenty 19  
Bay of Plenty 17  
Wainuiomata 10    
Tasman 9
Tasman 20  
Tasman 19
Canterbury 11
Ladies 2nd Division
Southland 19
Southland 19
Manawatu/Wanganui 10  
Southland 19
Gisborne 1    
Wairarapa 17  
Wairarapa 20  
Southland Winner
Aoraki 17  
Taranaki 19  
Taranaki 19    
Taranaki 8
Northland 19  
Northland 15
Hawkes Bay 15

 

NEW ZEALAND DARTS COUNCIL Husband & Wife

Event name: HUSBAND & WIFE     Date played: 6th AUGUST 2018  
                   
Last 32   Last 16   Quarter-Finals   Semi-Finals   Final  
Best of 5   Best of 5   Best of 5   Best of 5   Best of 7  
                   
R1 B & J Steed 3                
R12 M & K Herman 1 R1 B & J Steed 3            
R2 M & D Fowell 2     R1 B & J Steed 3        
R4 G & E Stone 3 R4 G & E Stone 0            
R6 T & D Walters 3         R1 B & J Steed 3    
R13 R & S Barrett 2 R6 T & D Walters 3            
R6 D & F McLean 3     R6 T & D Walters 0        
R12 P & B Baker 2 R6 D & F McLean 2            
R4 G & C Alcock 3                
R10 J & Y Regnaud 1 R4 G & C Alcock 1            
R2 M & P Rota 3     R2 M & P Rota 3        
R4 M & L Dunne 1 R2 M & P Rota 3            
R12 A & L Wright 3         R2 M & P Rota 0    
R16 M & B Magennity 2 R12 A & L Wright 0            
R14 B & R Ritchie 2     R4 R & W Harper 0        
R4 R & W Harper 3 R4 R & W Harper 3         R1 B & J Steed 4
R16 T & D Mercer 2 R9 J & A Temarama 3         R4 J & S Maru-Habib 0
R9 J & A Temarama 3     R9 J & A Temarama 1        
R8 B & C Jacobsen 1 R3 M & K Ngare 1            
R3 M & K Ngare 3         R4 J & S Maru-Habib 3    
R4 L & M Tai 3 R4 L & M Tai 1            
R10 K & S Hartmann 0     R4 J & S Maru-Habib 3        
R4 J & S Maru-Habib 3 R4 J & S Maru-Habib 3            
R7 C & T Kiri 1                
R4 M & J Jonathan 3 R4 M & J Jonathan 3            
R8 C & H Clements 2     R4 M & J Jonathan 0        
R1 I & N Webb 0 R16 S & R Padget 2            
R16 S & R Padget 3         R2 R & R Te Whero 2    
R2 R & R Te Whero 3 R2 R & R Te Whero 3            
R6 J & K O'Sullivan 2     R2 R & R Te Whero 3        
R8 D & K Curry 3 R8 D & K Curry 1            
R2 R & J Tonga 2                

 

New Zealand Darts Council Mixed Pairs

Event name: MIXED PAIRS     Date played: 7th AUGUST 2018  
                   
Last 32   Last 16   Quarter-Finals   Semi-Finals   Final  
Best of 5   Best of 5   Best of 5   Best of 5   Best of 7  
                   
R2 C Harris & T Osborne 3                
R12 S Battock & L Wright 0 R2 C Harris & T Osborne 2            
R3 E Pu & J Jonathan 3     R3 E Pu & J Jonathan 1        
R3 B Henton & M Allison 0 R3 E Pu & J Jonathan 3            
R13 S Jenner & T Mears 1         R2 Michael F Day & E Heavey 0    
R2 Michael F Day & E Heavey 3 R2 Michael F Day & E Heavey 3            
R14 F Granada & R Ritchie 1     R2 Michael F Day & E Heavey 3        
R2 M Day & C Curreen 3 R2 M Day & C Curreen 2            
R1 S Doak & J Steed 1                
R13 S Campbell & S Campbell 3 R13 S Campbell & S Campbell 1            
R5 S Gooch & M Waitere 0     R2 K Liuvaie & D Conrad 0        
R2 K Liuvaie & D Conrad 3 R2 K Liuvaie & D Conrad 3            
R3 D Bowers & K Ngare 1         R9 D Herewini & C Kauika 3    
R2 M Butter & S Matthews 3 R2 M Butter & S Matthews 0            
R2 M Tuhua & S Heavey 2     R9 D Herewini & C Kauika 3        
R9 D Herewini & C Kauika 3 R9 D Herewini & C Kauika 3         R9 D Herewini & C Kauika 0
R2 D Toki & T Kahaki 3 R2 D Toki & T Kahaki 3         R2 D Toki & T Kahaki 4
R5 R Bailey & S Abbott 1     R2 D Toki & T Kahaki 3        
R12 A Silcock & M Reid 1 R14 B Robb & W Downes 0            
R14 B Robb & W Downes 3         R2 D Toki & T Kahaki 3    
R5 N Harper & J Harper 1 R12 J Renata & A Maxwell 2            
R12 J Renata & A Maxwell 3     R4 L Tai & K Finlay 0        
R4 L Tai & K Finlay 3 R4 L Tai & K Finlay 3            
R9 J Temarama & A Temarama  1                
R1 B Steed & T Baker 1 R14 B Smith & C Williams 2            
R14 B Smith & C Williams 3     R2 B Kapa & L Hunter 1        
R5 A White & M Perry 1 R2 B Kapa & L Hunter 3            
R2 B Kapa & L Hunter 3         R9 C Hautapu & M Makiha 2    
R2 R Tonga & T Wikaira 1 R16 S Padget & K Padget 0            
R16 S Padget & K Padget 3     R9 C Hautapu & M Makiha 3        
R9 C Hautapu & M Makiha 3 R9 C Hautapu & M Makiha 3            
R1 J Miller & M Turner 1                

 

 PUMA New Zealand Open Singles ~ Men's

Men's Winner Tahuna Irwin Region 7 Gisborne

[Full Men's Results]                                            

PUMA New Zealand Open Singles ~ Ladies

Ladies Winner Judy Fenton Region 4 Bay of Plenty

 [Full Ladies Results]

New Zealand darts council Pairs ~ Ladies

Winners Treena Barker & Jo Steed Region 1 (Northland)

[Full Results]

 

JOHN McCORMICK MEMORIAL New Zealand Singles ~ Men's

Winner Mark Cleaver Region 5 (Taranaki)

[Full Results

 

PAT McCORMICK New Zealand Singles ~ Ladies

Winner Chenesse Kauika Region 9 (Capital)

[Full Results

 

NEW ZEALAND DARTS COUNCIL Pairs ~ Men's

Winners Tukina Weko & Jason Ladbrook Region 14 (Canterbury)

[Full Results

 

New Zealand Community Trust TOURNAMENT TEAM MATCHES

Ladies

A

Northern 33 - 27 Southern                 

B

Northern 33 - 23 Southern

Men's

A

Northern 33 - 27 Southern                 

B

Southern 33 - 22 Northern                            

MOST CONSISTENT PLAYER

Men's: Tahuna Irwin and Deon Toki     

Ladies: Chenesse Kauika and Taylor-Marsh Kahaki

 

NEW ZEALAND TEAM

Men's
Ben Robb ~ Tahuna Irwin ~ Mark Cleaver ~ Deon Toki        
Reserves


Ladies
Jo Steed ~
Chenesse Kauika

Reserves

 

Manager Robert (Bob) Wilson